RSS? Ale o co chodzi?

28 czerwca 2010 | Kategorie: misz masz

Jeśli nie wiesz co to RSS a cenisz swój czas czytaj dalej.

Mimo, że technologia ta powstała ponad 10 lat temu, wciąż wiele osób zapytanych o RSS nie wie o co chodzi. Nie wdając się w niepotrzebne szczegóły RSS można podsumować tak: zamiast szukać nowych informacji na ulubionych stronach, informacje te same o sobie dadzą znać, na dodatek bezpłatnie. I już.

Innymi słowy, zamiast odwiedzać pięć czy dwadzieścia pięć ulubionych stron by sprawdzić czy coś nowego się na nich pojawiło, najnowsze wiadomości w postaci nagłówków lub treści zostaną przesłane na nasz komputer lub zintegowane z przeglądarką lub kontem email.

A teraz krok po kroku:

1. Wybieramy czytnik RSS. Jest ich mnóstwo i można je generalnie podzielić na trzy typy: działające jako programy po zainstalowaniu na dysku, działające w sieci bez instalacji, oraz jako pluginy zintegrowane z przeglądarką. Jeśli stawiamy na przejrzystość oraz łatwość obsługi i korzystamy z Firefoxa to nie ma nic prostszego niż Brief. W pozostałych przypadkach proponuję np. Feed Notifier – banalnie prosty i bardzo intuicyjny program, chociaż nie sprawdzi się jeśli chcemy subskrybować do wielu stron lub oczekujemy zaawansowanych opcji. Dla bardziej wymagających dostępne są więc rozbudowane narzędzia jak FeedDemon czy internetowy Google Reader i Bloglines.

2. Instalujemy lub rejestrujemy RSS.

3. Dodajemy nasze ulubione strony do listy RSS (przykładowo ten blog do Feed Notifier). Szukamy na stronie takiego oto znaczka  lub napisu RSS

Po kliknięciu mamy do wyboru:

A) Skopiować adres i wkleić do programu (funkcja ‘add feed’ po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikone na pasku systemu)

B) Wyszukać nasz program na dysku i dodać do niego subskrypcje bezpośrednio ze strony

4. Już nigdy więcej nie tracimy czasu na bezsensowne przeglądanie nieaktualizowancych stron w sieci ponieważ przy nowych wpisach na ulubionych stronach pojawi się taki oto komunikat:

Komentarze

  1. A to ci lekcja, mniam mniam Oby tak dalej :)))

Dodaj komentarz